На 01.01.2007 година България официално става част от Европейския съюз и правилата при внос и износ на стоки в ЕС за България се промениха.
Какво се промени при внос за регистрираните по ЗДДС български дружества?
До тогава, всяка стока, която се внася в България преминава през митнически контрол, където се облага не само с мито, но и с ддс въз основа на митническа декларация и едва когато се плати налога на стоката е разрешено да влезе на територията на Република България. Следователно данък добавена стойност се дължи и внася в самото начало, при покупката на стоката. Вносителят начислява данък добавена стойност при продажбата на стоката и при заплащането ѝ от клиента си възстановява вече внесения данък в държавата. Прихващайки вече внесения такъв при вноса с този при начислението при продажбата, реално дължи ддс само върху печалбата от сделката.
При новите правила и така наречения ВОП (вътре общностно придобиване), „Вносителят“ на стока от Европейския съюз не дължи ддс при пристигане на стоката в Република България. ВОП-ът се декларира към НАП, не към Митница, с протокол изготвен по образец на закона. Продавайки стоката „Вносителят“ начислява ддс към клиента и дължи ддс-то към момента на продажбата. Реално се измества падежът на дължимото ддс към НАП след приключването на сделката, а не в самото ѝ начало.
Важно е да се отбележи, че ако дружество закупи стока от Европейския съюз за лично ползване или такава стока, за която няма право на данъчен кредит, разглеждайки сделката, като аналогична такава на територията на Република България, закупувайки я от български доставчик, то ддс се дължи от „Вносителя“ към НАП при самия ВОП.
Какво се промени при износ за регистрираните по ЗДДС български дружества?
До тогава при износа на стока от България, Износителят получаваше митническа декларация за доказателство на сделката. ДДС ставката е 0 (нула) процента.
При новите правила и така наречения ВОД (вътре общностна доставка) на стока, „Износителят“ издава само фактурата, а получателят на стоката в страната от Европейския съюз потвърждава получаването на стоката с аналогичен протокол към своята НАП по регистрация. ДДС ставката е 0 (нула) процента.
Важно е да се отбележи, че ако дружеството получател на стоката в Европейския съюз е данъчно не задължено лице в своята страна членка (не е регистриран по ЗДДС), „Износителят“ от Република България е длъжен да начисли ддс към получателя с фактурата, която издава. Същото е дължимо към НАП в България и това не се счита за ВОД на стока по смисъла на ЗДДС.
За конкретни законови правила по темата, срокове, падежи и специфични случаи се обърнете към вашия счетоводител.