Източник Forbes
Да работите само четири дни в седмицата, а да получавате заплата за пет? Това звучи прекалено хубаво, за да е истина. Но според едно ново изследване може да бъде точно така: то показва, че в компаниите, въвели четиридневна работна седмица в рамките на пилотен проект, продажбите растат, “прегарянето” намалява, отсъствията от работа също.
Проучаването, публикувано в края на ноември и проведено от изследователи от Бостънския колеж, Университетския колеж в Дъблин и Университета в Кеймбридж, проследява работодателите в рамките на малък пилотен проект. В него участват 33 компании от САЩ и Ирландия, както и една със седалище в Австралия. За тестовия период те отчитат с 8% по-високи приходи, спад в “прегарянето” при две трети от служителите и намаление на количеството болнични и лични отпуски с няколко часа месечно
“Резултатите са забележителни”, казва Джулиет Шор, професор от Бостънския колеж. “Възприемам проучването като доказателство на концепцията. То показва, че компаниите могат да постигнат успех с този график и с този модел.
“В изследването се разглеждат резултатите от първото от няколко пилотни проучвания, координирани от групата 4 Day Week Global. Тя е с нестопанска цел и популяризира концепцията служителите да работят 80% от традиционните си часове за 100% от първоначалното си заплащане, произвеждайки 100% от предишната си продукция.
Въпреки че 4 Day Week Global набира компаниите за проучването и помага в изготвянето на крайния доклад, тя не участва в събирането или анализа на данните, а изследването е финансирано от независими източници, казва проф. Шор.
Резултатите следват междинния доклад на пилотната програма на групата във Великобритания и показват нарастващия интерес към модела, тъй като “прегарянето” и психичното здраве стават все по-важни, технологиите разширяват експоненциално работното време, а очакванията за баланс между професионалния и личния живот евоюлират в резултат на глобалната пандемия, смяната на поколенията и свития пазар на труда, който доскоро даваше повече власт на работниците. “Комбинацията от работни места, които бяха твърде взискателни, а след това и пандемията – това доведе много хора до момент, в който им става трудно да се справят с очакваните нива на работно време”, казва Шор.