Източник Капитал
Преди пандемията офисът беше място, където хората отиваха, защото трябваше. Срещите бяха на живо, бюрата - нагъсто. COVID-19 и ограниченията, породени от него, обаче промениха бързо това и поставиха офиса в конкуренция с дистанционната работа. Това от своя страна доведе до нарастване на coworking (коуъркинг) пространствата. Според портал за споделени работни места броят им в световен мащаб се очаква да надхвърли 25 хил. през тази година, което ще е 42% ръст спрямо 2019 г. И това може да е само началото на възхода на тези пространства.
Да работим сами заедно. И ако неотдавна коуъркинг бе да работиш със съмишленици в споделено пространство, то вече от физическо място се превръща в начин на мислене. Споделеното пространство се превръща в споделено време.
Коуъркинг пространствата навсякъде по света се стремят към създаване на общност, смислен контакт и споделяне на идеи, креативност и производителност.
Милениалите - обичайните заподозрени
Недоволни от формалните длъжностни характеристики и несигурни за развитието на пазара на труда, милениалите избират предприемачество, стартиращи фирми или работа на свободна практика. Поколението даде тласък на коуъркинг революцията, тъй като това ги прави по-гъвкави, по-рентабилни, по-мобилни и по-общуващи. Те са двигателят на споделената икономика, работата в мрежа и менторството. Милениалите заложиха на продуктивността пред тромавата политика на традиционния офис.
Още: Коуъркингът – от споделено пространство към споделено време (capital.bg)