Източник Profit
Българските работодатели значително ще забавят темпото на наемане на нови служители в периода октомври 2022 г. – март 2023 г. Ръстът на заплатите няма да настигне обезценяването на парите и все повече се усеща бичът на инфлацията, който кара работниците да предпочитат да останат на настоящото си работно място. Това става ясно от третото прогнозно проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ).
14% от анкетираните 1100 компании в пет региона на страната планират да намалят работната сила през следващото шестмесечие. За сранение за същия период миналата година този показател е бил само 6%.
В допълнение 43% прогнозират увеличение на персонала и също толкова работодатели от дванадесет индустриални сектора ще запазят числеността на служителите си. Така нетният коефициент на заетостта — разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +29%, или спад от 11% спрямо предишния изследван период, отбелязват от БКЗ.
Резултатите от изследването илюстрират тревожната обстановка не само в България, но и в целия свят.
"Главоломната инфлация и постоянно растящите цениможе да доведат до увеличение на заплатите, но те няма да догонят бързото обезценяване на парите. Затова много работодатели вече предприеха мерки да ограничат сериозно разходите си, включително под формата на съкращения и замразяване на новите назначения”, коментира Надя Василева, председател на БКЗ.
Още: Компаниите у нас забавят темпото на наемане на служители (profit.bg)